Main menu

Salmonella: Gıdalardaki yaygın, masraflı ama önlenebilir tehlike

Amerika’ da her yıl 6 kişiden 1’ i kontamine ürünler tükettiği için hastalanmaktadır. 

Bu hastalıklar taraldan sofraya doğru olan yolculuk sırasında bir şeylerin ahtalı olduğunu göstermektedir. Bunun arkasında da Salomonella yani çiftlik ve tarlalardaki, fabrikalardaki, restoranlardaki yada evlerdeki zayıf hijyen uygulamaları bulunmaktadır.

Salomonella her yıl milyona yakın hastalığa sebep olan bir bakteridir. Bu bakteri gıdalarda bulunan diğer bakterilere göre daha fazla hastane vakası yada ölüme sebep olmaktadır. 

 

Salmonella gıdalara nasıl bulaşır?

Salmonella gıdalara inek, kuş veya fare gibi hayvanların dışkısı ile bulaşmaktadır çünkü Salmonella’ nın doğal olarak bulunduğu yer bu tür hayvanların bağırsaklarıdır ve bu durumda bu hayvanların dışkıları da suya ve gıdalara Salmonella’ yı taşıyıcı olarak olmaktadır. Eğer Salmonella içeren dışkı bulaşmış bir su ile sulanan tarlalardan yetişen gıdalara Salmonella bulaşması kaçınılmazdır.

Salmonella kontaminasyonları gıdalar hazırlanırken de oluşabilmektedir. Salmonella bulaşmış bir katkı, ekipman, kap veya elin bir gıdaya temas etmesi o gıdaya Salmonella bulaşmasına ve gıda zehirlenmesine yol açmasına yeterlidir.  

 

Önlemler nelerdir?

Salmonella varlığını gıdayı koklayarak yada görerek anlayamazsınız, bu yüzden Salmonella varlığını önlemek için her türlü tedbir alınmalıdır. Bunlar:

• Denenmiş ve doğru önlemleri uygulayınız. TEMİZ OLMAK, AYIRMAK, PİŞİRMEK ve SOĞUKTA MUHAFAZA.

• Ellerinizi, ekipmanlarınızı, kesme tahtalarınızı, bıçaklarınızı ve tüm gıdaya temas eden yüzeyleri her türlü et ürünü temasından önce ve sonra yıkayınız.

• Taze sebze ve meyveleri iyice yıkayınız ve gerekirse dezenfekte ediniz.

• Eğer bir tavuk veya et ürününde Salmonella riski var ise, bu ürünün diğer ürünlere temas ederek bulaşmaya sebep olmasına izin vermeyiniz. Ayrı şekilde işaretleyerek muahfaza ediniz.

• Et, tavuk veya yumurtaları yıkamayınız, yıkamak bakterilerin yayılmasına sebep olmaktadır.

• Et, tavuk veya yumurtaları güvenli sıcaklıklarda pişirerek tüketiniz.

• Pastörize edilmemiş süt ürünlerini kullanmayınız.

• Herhangi bir gıda zehirlenmesi durumunda kaynağını araştırınız ve ilgili gıdaları karantina altına alınız.

• İshal veya kusma şikayetleri olan kişilerin gıda üretim alanlarında çalışmasına izin vermeyiniz.

İşletmenizde gıda güvenliği ve hijyen uygulamalarına önem veriniz ve uygulamaları kontrol ediniz. Bu uygulamaların tarlaya kadar uygulanması konusunda tedarikçilerinizi uyarınız ve takip ediniz.