Main menu

ISO 22000 HACCP (Tehlike Analizi Kritik Kontrol Noktaları) Gıda güvenliği sistemi ve guvenli gıda


İnsanların temel gıda ihtiyaçlarını sağlıklı gıdalardan sağlayabilmeleri temel haklarıdır. Gıda ürünlerinin insan sağlığına çok kolay bir şekilde ters etki edebileceği ve zarar verebileceği için tüketicinin talebi güvenli gıda tüketimidir. Güvenli gıda üretimi de üretici firmaların sorumluluğundadır. 

 

Güvenli gıda üretimi için bazı parametreler belirlenmelidir. Bu parametreler gerek devlet, gerek standart koyucular gerekse üretici firmalar tarafından belirlenmektedir ve güvenli gıda üretimi için bu parametreler için çok sıkı bir izleme ve kontrol sistemi kurulması gerekmektedir.

 

Kurulan kontrol ve izleme sistemi sadece son ürün analizlerini içermemelidir, sistem aynı zamanda üretim basamaklarının tek tek incelenmesi ile bu basamaklarda oluşabilecek sapma ve uygunsuz ürün oluşma tehlike ve risklerinin analiz edilmesi ve bu tehlikelerin limitlerinin belirlenerek sapma için tolerans oluşturulması sağlanmalıdır. Tolerans dışı oluşan sapmalar için düzeltici faaliyetler belirlenmeli yada bu sapmaların oluşmaması için üretici tarafından önleyici faaliyetler oluşturulmuş olmalıdır.

Böyle bir sistem ancak Codex Alimentarius HACCP (Tehlike Analizi ana Kritik Kontrol Noktaları) sistemi ve ISO 22000 gıda güvenliği sistemi kurulması ile sağlanabilmektedir.

 

Bu sistemin tabanı gmp (iyi üretim uygulamaları) ve ilgili yasal düzenlemelerden oluşturulmalıdır. Böylece yasalara ve standartlara uygun güvenli gıda üretim sistemi kurulumu tamamlanmış olur.

 

ISO 22000 gıda güvenliği sistemi ile ilgili eğitimimize buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yeni yayınlanacak ücretsiz eğitimler için youtube kanalımıza abone olunuz ve yeni eğitim eklendiğinde bildirim almak için abonelik sonrası çan ikonuna tıklayınız.