Main menu

IFS Food Standardı hakkında bilmemiz gerekenler


Uluslararası Gıda Standardı (IFS) nedir? 
Ticaret ve sanayide tedarikçi denetimleri yıllardır işbirliğinin sabit bir parçasıdır. Tüketicilerin gittikçe artan ağır talepleri, artan tüketici tazminatları ve ürün akışlarının küreselleşmesi tek bir kalite güvence standardının geliştirilmesini gerekli hale getirdi.


Bu gelişmelerin zemininde HDE (Alman Perakendeciler Birliği) ve FCD (Fransız Perakendeciler Birliği) ve ayrıca İtalyan Perakendeciler Birlikleri CONAD, Coop ve "Federdistribuzione" üye şirketleri, Ticari markalar için Kalite ve Gıda güvenlik standardı olan Uluslararası Gıda Standardını (IFS) geliştirdiler. Standart, gıda güvenliğinin ve üreticilerin kalite düzeylerinin eşit kontrolüne yaramaktadır. Tarımsal üretimi de içeren standart ve gıdanın işlendiği tüm üretim aşamaları için kullanılabilir. 
Günümüzde Avusturya, Polonya, İspanya ve İsviçre'den de tüccarlar IFS' i destekliyor ve gıda güvenliği standardı olarak kullanıyor. 

Hangi firmalar IFS' i destekliyor? 
HDE gıda hakları komitesinde, FDE ayrıca CONAD ve COOP' da olan tüm perakendeciler ve toptancılar IFS' i destekliyor ve bu standardı tedarikçilerinden talep ediyorlar.
Bu komitelere üye olan tüccarlar: Metro Group, Edeka, Rewe Grubu, aldı, Lidl, Kaufland, Kaiser's Tengelmann, Auchan, Carrefour Grubu, EMC - Groupe Casino, Leclerc, Monoprix, Picard, Surgelés, Provera (Cora ve Supermachés Maç) Systeme U, COOP, ve Unes CONAD. 
Ayrıca Tesco, Ahold, Wal Mart, Metro, Migros ve Delhaize gibi bazı şirketler, tüm GFSI standartlarını kabul ettiklerini belirttiler. 

IFS tüm denetimlerin sonuçlarına erişilebilecek veri tabanına var mı? 
IFS, gerekli tüm denetim bilgilerini 
www.ifs-online.eu adresinde çevrimiçi veri tabanı üzerinden hizmete sunmaktadır. Korunmuş bir alanda IFS sertifikası olan tüm firmaların denetim raporları, planlar ve sertifikalar kaydedilir. Sadece kayıtlı firmalar, IFS sertifikalama Kurumları ve IFS sertifikasına sahip şirketler korunmuş alana erişim iznine sahiptir. 

www.ifs-online.eu IFS Veri tabanına Erişim izni nasıl alınabilir? 
IFS' i kullanan tüm firmalar veri tabanına erişim hakkı alırlar. Bu erişime sahip olabilmek için IFS merkezleriyle iletişime geçmelisiniz. IFS sertifikalı şirketlere otomatik erişim izni denetim bilgileri sertifikalama kurumları tarafından veri tabanına kaydedildiğinde verilir. 

IFS denetçilerinden istenen kriterler nelerdir? 
IFS Gıda versiyon 5' in 3. Bölümü IFS denetçilerinden talep edilen kriterleri detaylarıyla tanımlamıştır;
- Denetleme tecrübesi (Son 2 yıl içinde az 10 denetleme) 
- HACCP prensiplerinin kanıtlanabilir bilgileri, 
- Kalite yönetim bilgileri, 
- Denetçiler sadece alan bilgileri temelinde denetimler yapabilir (bir alanda en az 2 yıl mesleki bilgi veya bir alanda en az 10 yıl denetim), 
- Hem yazılı hemde sözlü sınavı başarmak zorundalar. 

Ayrıca denetçiler sadece yetkilendirilmiş bir IFS sertifikalama kurumu için IFS denetlemeleri gerçekleştirebilir. 

IFS sertifikası almak için yapılacak işlemler nelerdir? 
1. Standarda karar vermek (IFS Gıda veya IFS Lojistik) 
2. 
www.ifs-online.eu adresinden standardın güncel geçerli versiyonunun sipariş edilmesi 
3. Şu anki durumun değerlendirilmesi (şirketin kendisi tarafından) 
4. Sertifikalama kurumunun seçilmesi 
5. Denetleme tarihinin, denetleme zamanının ve denetleme alanının (denetlemenin kapsam alanı) belirlenmesi 
6. İstek üzerine: Son durumu almak için ön denetim 
7. Denetimin belirlenen denetim tarihinde tecrübeli ve yetkin denetçi tarafından ilgili ürün kategorisinde yapılması 

IFS denetimi ne kadar sürer? 
Bir denetimin tahmini süresini belirlemek için sertifikalama kurumu için yeterli sürenin hesaplanmasını sağlayan sistemler vardır. Edinilen tecrübeler tipik bir denetleme süresinin 1,5 gün, denetleme raporunun hazırlanması için ek zamanın yaklaşık 0,5 gün olduğunu göstermiştir. 

IFS standardı satın alınabilir mi ve hangi dillerde mevcuttur? 
IFS Almanca, İngilizce ve Fransızca versiyonları posta ücreti hariç 39,00 Euro ücret karşılığı satın alınabilir. İtalyanca, İspanyolca, Polonyaca, Hollandaca, Türkçe, Bulgarca, Yunanca, Portekizce, Çince, Macarca, Çekçe, Rusça ve diğerleri gibi tüm diğer diller posta ücreti hariç 59,00 Euro ücret karşılığı satın alınabilir. Mevcut dillerin Güncel listesine Çevrimiçi 
www.ifs-online.eu adresinden bakılabilir. Oradan standartlar da sipariş edilebilir. 

IFS gıda dışında başka IFS standartları da mevcut mu? 
HDE ve FCD' nin firmaları IFS Lojistiği (Taşımacılık, depolama ve satış için) geliştirdiler. Bunun dışında IFS Ev idaresi ve kozmetik ve IFS Cash & Carry için başka projeler gerçekleştirilme aşamasındadır.