Main menu

Gıdaya uygun temel hijyen ve gıda güvenliği malzemeleri

Gıda sektöründe genellikle daha hijyenik ve güvenli olması için tek kullanımlık hijyen malzemeleri kullanılır.Gıdaya uygun tek kullanımlık hijyen malzemeleri ile ilgili bilgileri aşağıda bulabileceksiniz. 

 

Gıda sektöründe bone kullanımı

Gıda sektörüne kişisel hijyen kurallarının en önemlilerinden birisi olan bone kullanımı ürünlere saç bulaşmasını böylece yabancı madde riskini önleyen bir araçtır. Bone yada diğer bone türleri ile karışmayı önlemek için akordiyon bone olarak da adlandırılmaktadır.

Boneler kulaklar dahil olarak tüm baş çevresindeki saçlı kısmı kapatacak şekilde kullanılmalıdır. Gıda sektöründe genel olarak beyaz bone kullanılmakta fakat mavi ve metalli mavi boneleri kullanan gıda firmaları da vardır. Gıda ile kontrast renkte olduğu için mavi bone tercih edilmesi daha uygundur. Metal detektörü kullanan firmalar metalli mavi bone tercih edebilirler.

Bazılarımız bonelerin tek tip ölçüde olduğunu sanırız fakat boneler 18’’ ile 23’’ arasında ölçülerde üretilmektedirler. Bazı işletmelerde boneler özellikle uzun saçlı bayanlara küçük gelmekte ve saçlar tam olarak kapanamamaktadır. Bu yüzden işletmenizde çalışanların saçlarını tam olarak kapatabilmeleri için büyük boy bone tercih etmeniz uygun olur.

Boneler nonwoven denilen bir kumaştan yapılmaktadır. Elastiki kısmında ise lastik kullanılmaktadır. Lastik tipi tek lastikli yada çift lastikli olarak 2 çeşittir.

 

Gıda sektöründe maske kullanımı

Gıda sektörüne kişisel hijyen kurallarının birisi olan maske kullanımı ürünlere sakal ve bıyıklardan kıl bulaşmasını böylece yabancı madde riskini önleyen bir araçtır.

Maskeler burun dahil olarak yüz çevresindeki sakal ve bıyık kısmı kapatacak şekilde kullanılmalıdır. Gıda sektöründe genel olarak beyaz maske kullanılmakta fakat mavi maskeleri kullanan gıda firmaları da vardır.

Beyaz maske , tek katlı ve iki katlı veya ipli veya lastikli

Maskeler nonwoven denilen bir kumaştan yapılmaktadır. Elastiki kısmında ise lastik kullanılmaktadır.

 

Gıda sektöründe önlük kullanımı

Önlükler tek kullanımlık olduğu gibi amerikan bezi yada benzeri kumaşlardan çok kullanımlık olarakda üretilmektedir. Gıda sektöründe sürekli kullanımlar için genellikle beyaz bez önlükler kullanılır. Bu önlüklerin dış kısımlar cepsiz olmalı ve kapatma ise metal çıtçıtlarla yada cırt cırt ile olmalıdır, ürünlere karışma riskinden dolayı düğme kullanılmamalıdır. Bunların yanısıra nonwoven önlükler de kullanılmaktadır. Nonwoven önlükler genellikle misafir önlüğü olarak kullanılırlar.

 

Gıda sektöründe galoş kullanımı

Galoşlar zemin hijyeni ihtiyacı olan alanlarda, dışardan içeriye girişlerde ayakkabı ile taşıma olmaması için iş ayakkabılarına yada çizmelere alternatif olarak kullanılırlar, galoş kullanımı daha çok misafirler için olmaktadır, sürekli personel için iş ayakkabsıı yada çizme kullanılması gıdaya daha uygundur.