Main menu

Gıdaya uygun plastik malzemeler hakkında

Plastikler petrol ve doğal gazdan elde edilen hidrokarbonlardan üretilmektedir. Hidrokarbon zincirleri polimerleri oluşturmaktadır, bu hidrokarbon moleküllerinin farklı şekilde birleşimleri ile farklı plastik tipleri oluşmuştır. Plastik malzemelerin çeşitleri aşağıda kısaca listelenmiştir.

 

FDA gıdaya uygun plastiklerin gıdaya uygun olmayan plastiklerden daha saf olmasını zorunlu kılmaktadır. Gıdaya uygun plastikler insan sağlığına zararlı olan boya yada geri dönüştürülmüş plastik içermemelidir. Bu gıdaya uygun plasiklerde geri dönüştürülmüş plastik kullanılmaz anlamına gelmemelidir. FDA geri dönüştürülmüş maddelerin gıda ambalajı olarak kullanımı ile ilgili detaylı bir mevzuat içermektedir.

Gıdaya uygunluk ile ilgili diğer bir etken ise plastiğin gıdaya uygun olmasıdır. Bazı asidik yada alkollü yada yağlı gıdalar plastiklerde çözünmeye sebep olabilirler. Bu yüzden plastik ambalaj seçiminde gıdaya uygun plastik değil hem gıdaya uygun hemde üretilen ürünün özelliklerine uygun plastik seçilmelidir.

1. PETE veya PET

PETE veya PET Polyethylene Terephthalate'in kısaltmasıdır. Çok yumuşak, şeffaf ve gıdalarda tek kullanımlık olarak güvenli olduğu kabul edilir. Çoğu su, meşrubat ve diğer içecek şişeleri bu malzemeden imal edilir. Dondurulmamalı, bulaşık makinesinde yıkanmamalı ve mikrodalga fırında kullanılmamalıdır. İçinde bulunan gıda maddesine herhangi bir zararlı madde sızdırmaz ancak tekrar kullanım için yeterince temizlenemez ve tekrar kullanıldığında zararlı bakteriler üreyebilir.

2. HDPE

HDPE High-Density Polyethylene (Yüksek Yoğunluklu Polietilen)'in kısaltmasıdır. Gıdalarla kullanımının güvenli olduğu kabul edilir. BPA içermez. Bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir.

3. V veya PVC

PVC Polyvinyl Chloride'in kısaltmasıdır. Gıdalarla kullanılmamalıdır. İçindeki zararlı maddeleri gıdalara sızdırır.

4. LDPE

LDPE Low-Density Polyethylene (Düşük Yoğunluklu Polietilen)'in kısaltmasıdır. Bu malzeme de HDPE gibi gıdalarla birlikte kullanılabilir. Bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir.

5. PP 

PP Polipropilen'in kısaltmasıdır. En güvenli plastik türlerinden biri olarak kabul edilir. İçinde barındırdığı gıdalara sızdırdığı bilinen herhangi bir zararlı madde yoktur. Bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir.

6. PS

PS Polystyrene'in kısaltmasıdır. Çay ve kahve gibi sıcak içecekler için kullanılan köpük bardakları (karton bardaklardan bahsetmiyorum) bilirsiniz. Ya da hazır satılan tavuklarda, tavuğun altındaki köpük tabağı bilirsiniz. Ya da kolilerin içindeki elektronik cihazları darbeden korumak için kenarlara koyulan birbirine yapışık o küçük yuvarlak köpükleri. 

7. DİĞER

7 numara belirli bir plastik türüne ait değildir. İlk 6 tür haricindeki tüm plastiklere 7 numara verilir. Genellikle BPA denen o zararlı maddeyi içerirler. Ancak içermiyor da olabilir, bu yüzden bileşiğindeki maddelerin irdelenmesi gerekir. 

Diğer bir gıdaya uygun plastik ise polikarbonatlardır. Polikarbonatlar şeffaf kırılmaya dayanıklı plastiklerdir.

Gıdaya uygun plastik malzemeler ile ilgili genel bilgiler tablosu aşağıdadır. Gıdaya temas eden plastikler ile ilgili detaylı bilgiler gıda maddeleri ile temasta bulunan plastik madde ve malzemeler tebliğinde bulunmaktadır.