Main menu

Paslanmaz çelik malzemelerde gıdaya uygunluk

Paslanmaz çelikler yapısı itibariyle gıda ile temasında nötr tepkisiz kalabilmektedir (reaksiyona girmemektedir), bu da gıda sektöründe kullanımlarında gıdaya uygunluk anlamında önemli bir avantajdır çünkü birçok gıda temas ettiği maddelerle reaksiyona girer ve tepkimeler oluşturur ve bu tepkimeler sonucunda korozyon meydana gelebilir.

 

Korozyona sebep olan bu korozif gıda maddeler, et ve et içerikli hazır gıdalar, balık ve balık içerikli hazır gıdalar, süt, bira, pektin, soya sosu, hardal, sirke, turşu, peynir ve domates sayılabilir. Paslanmaz çelik malzemeler nötr olmaları nedeniyle toksik (zehirli) olmayıp, yüksek derecede hijyeniktir. Düz ve sert yüzeylere sahiptirler ve düşük (Ra) pürüzlülük değerleri nedeniyle gıda ile temasta birikmeleri ve yapışmalarını önlerler ve bu sebeple temizlik ve dezenfeksiyonu kolaylaştırırlar. 

Paslanmaz çelik kaliteleri austenitik, ferritik, martensitik ve dublex ve ayırıcı sertleştirilebilir olmak üzere çeşitli guruplara ayrılmışlardır. Çeşitli tipleri arasında EN normunda 1.4016, 1.4521, 1.4509, 1.4301, 1.4401, 1.4542, amerikan normunda 304, 316, 430, 441, 444 veya 630 kaliteler sayılabilir. Ana alaşım maddeleri Krom (Cr), Nikel (Ni), Molybden (Mo) sayılabilir. Titan (Ti) ve Niob (Ni) karbon elementine karşı duyarlılıkları ve yakınlıkları nedeniyle alaşımı içinde buldukları kalitelerin kaynak özelliklerini arttırırlar. Kaynak özelliğini iyileştirmek için düşük karbon alaşımlı kaliteler de kullanılabilir. 

Günümüzde gıda sektöründe kullanılan üretim ekipmanlarının büyük çoğunluğu paslanmaz çelikten üretilmektedir. Paslanmaz çelik diğer metallere karşı maliyet olarak yüksek olsa da aşağıdaki avantajları ve uzun vadede sağladığı kazançlar ile gıda sektörününde yeri doldurulmaz bir malzemedir.

Paslanmaz çeliklerin avantajları

Paslanmaz çelikler genel temizlik ürünleri ile kolay temizlenir. 

Diğer malzemelerden üretilen üretim ekipmanlarına göre kolayca ezilmez veya çizilmez.

Korozyona karşı dayanıklıdır.

Gıda asitleri tarafından zarar görmez.

Gözenekli, değildir, sürtünme ve birikme oluşturmaz.

Gıda içerisine metalik tat bırakmaz.

Görsel olarak parlaklığını korur ve hijyenik görüntü sağlar.

Kolay temizlenebilir